Psychoterapia online – czy warto?

gru 3, 2022 | Psychoterapia

Psychoterapia online to sposób świadczenia i otrzymywania usług w zakresie zdrowia psychicznego przez telefon, wiadomości lub sesje wideo przez internet. Terapia online nie była zbytnio popularna przed pandemią (rok 2020) choć już wtedy cieszyła się zainteresowaniem wybranych grup społecznych. Dziś terapia online to bardzo popularny temat, coraz więcej osób zaczyna korzystać z tej formy pomocy psychoterapeutycznej.

Psychoterapia online to wygoda zarówno dla pacjenta jak i psychoterapeuty, ale nie tylko chodzi tu o wygodę, chodzi tu przede wszystkim o dostępność usług pomocy psychoterapeutycznej oraz pomocy psychologicznej dla osób do tej pory wykluczonych ze względu na trudności w dostępności tychże usług. Nie każdy mógł sobie pozwolić na dojazd na swoje sesje psychoterapii do jakiegoś odległego miejsca, do dziś są miejsca w Polsce oddalone od dużych miast gdzie takie usługi są świadczone. Ponadto psychoterapia online to doskonałe rozwiązanie dla osób często podróżujących na przykład w sprawach zawodowych, a także dla osób mieszkających za granicą, a które potrzebują psychoterapeuty który zrozumie ich we własnym języku, z psychoterapii na odległość korzystają także osoby które z jakiegoś względu nie mogą się poruszać.

Podsumowując więc, dzięki opcjom psychoterapii online nie musisz już podróżować do fizycznego biura, aby dopomóc swojemu zdrowiu psychicznemu. Teraz masz dostęp do terapii wszędzie tam, gdzie masz połączenie z internetem. Ponadto terapia wirtualna może być tańsza niż wizyty osobiste.

Jak wygląda psychoterapia na odległość, psychoterapia online?

Sesje psychoterapii online, są bardzo podobne do psychoterapii tradycyjnej. Wszystko tak naprawdę zaczyna się w tym samym schemacie, najpierw potrzebujemy skonsultować się z danym terapeutą, przebyć wstępne rozmowy w czasie których omawiany jest temat ewentualnej psychoterapii. po tych rozmowach jeśli nastąpi decyzja o podjęciu psychoterapii, podejmowana jest psychoterapia która polega na spotkaniach raz lub 2 razy w tygodniu, w tak zwanych sesjach psychoterapeutycznych. Cały proces leczenia odbywa się dokładnie na tej samej zasadzie.

Naukowcy na uczelniach kilka razy podejmowali już próbę badania skuteczności psychoterapii online, wszelakie badania wykazały że jest ona równie skuteczna jak psychoterapia tradycyjna. Nie ma zatem co się bać, że będzie to jakoś gorzej działało.

Różnicą jest oczywiście, to że spotkanie jest online i trzeba się do niego odpowiednio przygotować.

Jak przygotować się do psychoterapię online?

Psychoterapia online wymaga przede wszystkim urządzenia dzięki któremu będziemy mogli się komunikować z naszym terapeutą. Na dzień dzisiejszy wystarczy do tego nam dobry telefon, z połączeniem internetowym, a także słuchawki. Rzecz jasna najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie komputera z kamerą internetową lub tabletu. Sesje terapeutyczne odbywają się przy pomocy wybranego komunikatora, szczegóły te są ustalane przed podjęciem psychoterapii z danym wybranym psychoterapeutą.

Do takiej sesji warto się przygotować, to jest najlepiej przygotować sobie odrębne zamknięte miejsce na przykład jakiś pokój. Poinformować innych domowników że w tym czasie prosimy aby nam nie przeszkadzali, warto także zaopatrzyć się w słuchawki i dobry mikrofon. W przypadku zerwania połączenia internetowego, warto ustalić z psychoterapeutą co w takim wypadku się robi można na przykład w takim przypadku przejść na połączenie telefoniczne.

Płatności za psychoterapię online odbywają się przez internet, można ustalić ze swoim terapeutą płatności zarówno przed jak i po wykonanej sesji ewentualnie opłacać sesję w pakiecie na przykład za miesiąc.

Jak wybrać psychoterapeutę online?

Wybór psychoterapeuty online odbywa się bardzo podobnie do wyboru psychoterapeuty tradycyjnego. Aby psychoterapię działała najważniejsza jest relacja między terapeutą a pacjentem, warto więc wybrać takiego psychoterapeutę z którym wydaje się że relacja będzie nam najbliższa, to zaoszczędzi nam trochę czasu na zdobycie zaufania do psychoterapeuty.

Innym aspektem wyboru jest nurt psychoterapeutyczny w jakim dany psychoterapeuta pracuje. Tutaj psychoterapia online, daje nam naprawdę duże możliwości, dzięki temu że nie mamy ograniczenia geograficznego możemy praktycznie korzystać z pomocy każdego specjalisty, jakiego tylko byśmy chcieli. Przykładowo do tej pory, jedna z najskuteczniejszych form psychoterapii czyli psychoterapia oparte na wyglądzie w nieświadomość, była dostępna tylko w dużych miastach, dziś każdy może z takiej psychoterapii skorzystać ponieważ są dostępne usługi online, jednym z największych centrów psychoterapii online świadczących usługi w tym nurcie jest centrum Adiuta – Psychoterapia psychdynamiczna ONLINe. Jeśli zaś szukasz przygody na płytę w innym nurcie, zachęcam do zajrzenia na stronę lustro org gdzie znajdziesz ogłoszenia psychoterapeutów pracujących w różnych paradygmatach psychoterapii online.

Czy możliwe są dziś wizyty u psychiatry online?

Dzisiejsze rozwiązania dają także możliwość wizyty u psychiatry online. Każdy może dziś spotkać się z także czy to na czacie czy też telefonicznie z psychiatrą. Wizyty takie pod względem formalnym niewiele różnią się od tradycyjnych wizyt, mogą być jednak znacznie tańsze.

Artykuły o podobnej tematyce: